NOVINKY:

Románová sekce spuštěna
Na vaši žádost jsme dnes přidali novou rubriku Romány.
Pokud máte v šuplíku rozdělaný nebo dokončený román, můžete se přihlásit k hodnocení.


Není to nic jiného než výměnný obchod. Já zhodnotím tvé dílko tobě, ty ho zhodnotíš mně. Platidlem je jen a pouze kritika.

Důležité je závěrečné hodnocení vzájemné spolupráce, které je tu proto, aby nedocházelo k "podvodům".

Profily účastníkům budou zakládat správci. Pokud to bude jen trochu možné, budeme tak činit každý večer.

Co vás čeká aneb vaše práva a povinnosti Mrkající:
1) Přečtete si Pravidla a Jak na to?
2) Podáte přihlášku a pak pokračujete bodem 3!
3) Ozvete se někomu z již přihlášených nebo čekáte, až se někdo ozve vám
(ale pozor, abyste nečekali všichni Mrkající)
4) Zhodnotíte spolupráci

O kritice

Dobrý písmotepec nemusí být dobrým kritikem a naopak

1. ledna 2012 v 17:00
Prosím nezapomínejte, že jakmile vás kolega písmotepec hodnotí, je tu na pozici čtenáře nikoli autora. Proto neporovnávejte svou práci s jeho. Velmi často děláme ve svých dílech stejné chyby, které pak vyčítáme ostatním. To je normální, protože u sebe ty chyby neodhalíme. To je také důvod proč čtenářskou odezvu, a potažmo přímo kritiku, potřebujeme. Nejlepším kritikem může být člověk, který vůbec psát neumí, zato je zdatný čtenář.

Jak kritizovat?

1. ledna 2012 v 16:58
Pokud jste přistoupili na výměnu kritik, pak postupujte podle Pomůcky pro tvoření kritiky, zde si řekneme trošku obecnější pravidla, kterých byste se měli držet.

Ke kritice si vybírejte dílka, která vám jsou tematicky blízká a zajímají vás. Autor romantické povídky není zvědavý na "kritiku" ve stylu: "Je to romantický blábol, nemající žádnou hodnotu. Ty zamilované řečičky se vůbec nedají číst." Tak takhle, prosím pěkně, ne. Pokud nemáte rádi romantickou literaturu - nehodnoťte ji (to samé platí pro všechny ostatní žánry).

Důležité je, abyste se snažili v dílku najít nejen nedostatky, ale také klady, byť by to byla sebemenší maličkost. Vždy se snažte pochválit alespoň něco.

Buďte konkrétní. Autorovi nepomůže, když mu sdělíte, že používá divný slovosled. Jak má vědět, která část textu se vám zdá špatně stylizovaná? Napište raději: "V té a té větě mi nesedí slovosled." apod.

Svá vyjádření formulujte opatrně. Raději než napsat: "Růžová kočka s lesklým kožichem je úplná blbost. Nepiš takové kraviny!" volte formulaci ve stylu: "Mám dojem, že takové kočky neexistují. Osobně bych asi volila matný kožich."

Pamatujte si, že tu jste proto, abyste získali odezvu na svou práci, a tak zjistili, v čem se můžete zlepšit a hlavně jak. Tím, že budete ostatním, lidově řečeno lézt do zadku, toho nedocílíte. Buďte upřímní!

Jak snášet kritiku?

1. ledna 2012 v 16:58

Přiznejme si na rovinu, že nás každé záporné hodnocení naštve a každé kladné potěší. Někdy nás záporné hodnocení dokonce vytočí tak, že vidíme rudě. Kdo tvrdí, že ho při negativním hodnocení jeho dílka nepřepadají nepříjemné pocity, ten asi tak úplně nemluví pravdu nebo mu je jeho dílko natolik ukradené, že vlastně ani není důvod ho psát.

Velmi častou první reakcí je: "Ty mi budeš vyčítat tohle a sám děláš to samé!" (Jak jsme psali výše.) To ale není podstatné. Teď je hodnocena VAŠE práce a VY se chcete zlepšit. Kritik strávil nad vaším dílkem svůj volný čas a jeho vyjádření je hodnota, které je třeba si vážit. A to i v případě, že se jedná o "výměnný obchod". Vyvarujte se toho, že když vám přijde negativní kritika, sami pak napíšete kritiku v podobném duchu, jen abyste tomu druhému ukázali, že umíte být také "zlí".

Ne každý dokáže negativní hodnocení přijmout hned (kupodivu kladné hodnocení většinou přijmeme bez problémů :)). Někdy na to potřebujeme čas. Proto je nejlepší za kritiku poděkovat a nechat vše uležet. Uvidíte, že až budete psát příště, to, co vám bylo vyčítáno, vyplave na povrch a vy si dáte na vytýkaný problém pozor. Někdy až s větším odstupem času dokážete docenit, zda byla kritika opodstatněná či ne. Hodnocení literárního díla je vždy subjektivní, proto není problém, pokud s kritikou nesouhlasíte. Důležité je, abyste nad problémem přemýšleli a respektovali, že má kritik svůj názor. Poslední slovo má přeci vždy autor.

Daletth: "Obecně platí, že pokud se vám tři a více lidí vyjádří k jedné věci obdobně nebo úplně stejně, asi je někde chyba a možná by stálo za to ji opravit. Ale když jeden člověk z deseti nepochopí pointu vašeho příběhu, není chyba na vaší straně…"
 
 

Reklama