NOVINKY:

Románová sekce spuštěna
Na vaši žádost jsme dnes přidali novou rubriku Romány.
Pokud máte v šuplíku rozdělaný nebo dokončený román, můžete se přihlásit k hodnocení.


Není to nic jiného než výměnný obchod. Já zhodnotím tvé dílko tobě, ty ho zhodnotíš mně. Platidlem je jen a pouze kritika.

Důležité je závěrečné hodnocení vzájemné spolupráce, které je tu proto, aby nedocházelo k "podvodům".

Profily účastníkům budou zakládat správci. Pokud to bude jen trochu možné, budeme tak činit každý večer.

Co vás čeká aneb vaše práva a povinnosti Mrkající:
1) Přečtete si Pravidla a Jak na to?
2) Podáte přihlášku a pak pokračujete bodem 3!
3) Ozvete se někomu z již přihlášených nebo čekáte, až se někdo ozve vám
(ale pozor, abyste nečekali všichni Mrkající)
4) Zhodnotíte spolupráci

Novinky

Románová sekce spuštěna

18. dubna 2012 v 18:58 | KatyRZ
Na vaši žádost jsme dnes přidali novou rubriku Romány. Pokud máte v šuplíku rozdělaný nebo dokončený román, můžete se přihlásit k hodnocení.

V rychlosti: Co s romány?

14. března 2012 v 20:21 | KatyRZ
Jen v rychlosti, abyste nemysleli, že jsme na anketu zapomněli. Vidím, že se tu najdou i tací, kteří by do toho šli po hlavě a věří, že by zvládli zhodnotit dokonce i román. Dobrá. Pokusím se připravit novou rubriku pro romanopisce. Myslím, že bude potřeba trochu upravit podmínky a také opět stvořit novou pomůcku pro kritiky, takže prosím o trpělivost. Zatím si své romány znovu přečtěte a opravte, vybrušte hlavně první třetinu, protože chcete čtenáře polapit do své sítě...

Příprava první fáze projektu trvala skoro dva měsíce a to jsme na to byly s Daletth dvě a měla jsem víc času. Teď je Daletth zaměstnána na několika frontách... To pro představu...

Pomůcka pro kritiku poezie

14. března 2012 v 20:01 | KatyRZ
Slíbili jsme vám pomůcku pro kritiku poezie. Tohoto úkolu se zhostila Temnářka, protože se jako jediná z nás poezii věnuje trochu blíže. Nevím, kdy se jí podaří, zapracovat do "návodu" připomínky, které si vyžádala od svých čtenářů, a proto pro vás mám prozatím alespoň odkaz.

http://temnarka.blog.cz/1203/pomucka-pro-kritiku-poezie-od-temnarky

Na počátku bylo slovo

19. února 2012 v 21:49 | KatyRZ
Když jsem soutěž vyhlašovala, ani jsem netušila, jak pravdivý její název je. Netušila jsem, že to jedno slovo bude na počátku ohnivé diskuze. Netušila jsem, že v průběhu jednoho týdne změním zcela pohled na celou věc, tedy na to, jak nazývat účastníky našeho projektu.

Spousta z vás se psaní věnuje již dlouhou dobu, spousta z vás s psaním začíná. Někteří máte šanci být lepší, někteří máte šanci být skvělí a záleží jen na vaší píli, jestli to dotáhnete do konce. Někteří z vás jsou amatérští či začínající spisovatelé, někteří jen zkusí pár povídek či básní a půjdou o dům dál. Za každým vaším napsaným řádkem stojí práce. Na tom nic nezmění celková devalvace spisovatelského řemesla. Nikdo vám dnes nemůže říct, jestli právě vy nejste tím jedním z milionu, který jednou napíše geniální dílo. Taky je možné, že napíšete jen zábavnou povídku, která někomu zpříjemní den. Copak je to opravdu tak málo?

Třeba je zatím psaní jen naším koníčkem a třeba to tak zůstane napořád. Nevidím, ale důvod proč by se nad činností, kterou děláme rádi, měl někdo ušklíbat. Je snad tvoření příběhů méně než kterékoli jiné tvoření?

Pokud chcete na svém psaní pracovat. Pokud chcete něčeho dosáhnout. Pokud nechcete ustrnout tam, kde skončí většina. Pak nejste jen obyčejní pisálci. Pokud zavítáte k nám s upřímným úmyslem stát se lepšími, pak si tohle slovo nezasloužíte.

Takže teď k tomu, co vás zajímá :). Vyhlášení soutěže. Návrhy hodnotili Daletth a Dorray. Já do soutěže neprozřetelně také přispěla, takže jsem uplácela horem dolem a ono mi to vyšlo. Oba porotci vybrali zrovna jeden z mých nápadů. Tímto se spolubojovníkům hluboce omlouvám a jako kompenzaci nabízím každému kritiku jednoho dílka. Stačí, když mi napíšete na můj blog a přidáte odkaz na svou povídku či báseň. V případě, že by někdo z vás potřeboval slibovanou korekturu, myslím, že by vás Daletth neodmítla.

Vítězné slovo je tedy: písmotepec.

Líbila se také slova: písmák a spisálek.

Špatná vůbec nejsou slova vypravěč a bard, protože - jsme snad něčím jiným?

Další navrhovaná slova: mlital (mladý literární talent), literátor, literátek, spisátor, spisník, čaropsavec, litermág, písmálek, litdělát, pišec, scribo, scriptor, scribolibra.

Tak co vy na to? Které slovo se nejvíc líbí vám? Myslíte, že má některé šanci se uchytit? Budete se některým z nich sami hrdě označovat?

Přeji krásný nedělní večer

KatyRZ

První mazání přihlášek

12. února 2012 v 21:33 | KatyRZ
Protože na to ještě nejsme zvyklí, upozorňuji, že došlo k prvnímu mazání přihlášek pro uplynutí "doby platnosti" ;). Pokud chcete své dílko přihlásit znovu, samozřejmě můžete a dostanete ho tím na prestižnější místo, kde si ho ostatní lépe všimnou :).

Pokud máte na vyřazené přihlášky domluvená hodnocení, která ještě neproběhla - prostě je dotáhněte do konce, není v tom žádný háček.

Přeji krásný nedělní večer.

KatyRZ

Soutěž: Na počátku bylo slovo

11. února 2012 v 13:37 | KatyRZ
Včera se na blogu Edith Holé rozeběhla debata o vhodnosti používání slova PISÁLEK v rámci našeho projektu. Někomu to slovo evokuje nepříliš dobrého novináře a vyznívá mu hanlivě. To rozhodně není žádoucí. Jenže nikdo nedokázal přijít s lepším nápadem. Psavec? To zní skoro stejně jako grafoman a to také není lichotivé. Autor? Ale autor čeho? Spisovatel? Kdo z nás jím skutečně je?

A tak si říkám. Tenhle projekt má sloužit mladým literárním talentům. Lidem, kteří si umí hrát s jazykem. Dokážeme si přeci poradit s takovýmhle oříškem. No ne? Takže vaším úkolem v soutěži bude stvořit nové slovo nebo najít slovo staré, které by odpovídalo povaze účastníků projektu. Jsou mezi námi naprostí začátečníci, i zkušenější matadoři literárních soutěží, lidé s vydanou knihou i ti bez zkušeností. Najděme slovo, které nás všechny zahrne, nikoho nepobouří, nepohaní, ale také ho nebude povyšovat...

A co za to? Vítěz soutěže získá:

1x kritiku dílka do 40tis znaků od KatyRZ
1x korekturu a kritiku dílka do 40tis znaků od Daletth
(platí i pro dílka budoucí pro případ, že právě žádné zhodnotit nepotřebujete)
A samozřejmě uznání a slávu ;).

Soutěže se může zúčastnit každý. Účast v projektu není podmínkou.

Vaše nápady posílejte na e-mail: projektkritika@seznam.cz
Do předmětu uveďe heslo: "soutěž"
Uzávěrka soutěže: 18. 2. 2012
Nezapomeňte uvést svou přezdívku.

PS: Nezapomeňte, že do projektu patří nejen autoři povídek, ale také jiných forem a nejen prózy, ale také poezie ;).

Romány v projektu?

11. února 2012 v 11:37 | KatyRZ
Včera se v článku Edith Holé objevil návrh, aby se Projekt: Kritika věnoval celým rukopisům začínajícíh autorů. Správci projektu tu nejsou od toho, aby hodnotili romány, ale od toho, aby se starali o fungování projektu. Hodnocení je na vás. Proto se vás v anketě ptáme: Uvítali byste možnost přihlásit do projektu dílko o delším rozsahu?
 
 

Reklama