NOVINKY:

Románová sekce spuštěna
Na vaši žádost jsme dnes přidali novou rubriku Romány.
Pokud máte v šuplíku rozdělaný nebo dokončený román, můžete se přihlásit k hodnocení.


Není to nic jiného než výměnný obchod. Já zhodnotím tvé dílko tobě, ty ho zhodnotíš mně. Platidlem je jen a pouze kritika.

Důležité je závěrečné hodnocení vzájemné spolupráce, které je tu proto, aby nedocházelo k "podvodům".

Profily účastníkům budou zakládat správci. Pokud to bude jen trochu možné, budeme tak činit každý večer.

Co vás čeká aneb vaše práva a povinnosti Mrkající:
1) Přečtete si Pravidla a Jak na to?
2) Podáte přihlášku a pak pokračujete bodem 3!
3) Ozvete se někomu z již přihlášených nebo čekáte, až se někdo ozve vám
(ale pozor, abyste nečekali všichni Mrkající)
4) Zhodnotíte spolupráci

Jak snášet kritiku?

1. ledna 2012 v 16:58 |  O kritice

Přiznejme si na rovinu, že nás každé záporné hodnocení naštve a každé kladné potěší. Někdy nás záporné hodnocení dokonce vytočí tak, že vidíme rudě. Kdo tvrdí, že ho při negativním hodnocení jeho dílka nepřepadají nepříjemné pocity, ten asi tak úplně nemluví pravdu nebo mu je jeho dílko natolik ukradené, že vlastně ani není důvod ho psát.

Velmi častou první reakcí je: "Ty mi budeš vyčítat tohle a sám děláš to samé!" (Jak jsme psali výše.) To ale není podstatné. Teď je hodnocena VAŠE práce a VY se chcete zlepšit. Kritik strávil nad vaším dílkem svůj volný čas a jeho vyjádření je hodnota, které je třeba si vážit. A to i v případě, že se jedná o "výměnný obchod". Vyvarujte se toho, že když vám přijde negativní kritika, sami pak napíšete kritiku v podobném duchu, jen abyste tomu druhému ukázali, že umíte být také "zlí".

Ne každý dokáže negativní hodnocení přijmout hned (kupodivu kladné hodnocení většinou přijmeme bez problémů :)). Někdy na to potřebujeme čas. Proto je nejlepší za kritiku poděkovat a nechat vše uležet. Uvidíte, že až budete psát příště, to, co vám bylo vyčítáno, vyplave na povrch a vy si dáte na vytýkaný problém pozor. Někdy až s větším odstupem času dokážete docenit, zda byla kritika opodstatněná či ne. Hodnocení literárního díla je vždy subjektivní, proto není problém, pokud s kritikou nesouhlasíte. Důležité je, abyste nad problémem přemýšleli a respektovali, že má kritik svůj názor. Poslední slovo má přeci vždy autor.

Daletth: "Obecně platí, že pokud se vám tři a více lidí vyjádří k jedné věci obdobně nebo úplně stejně, asi je někde chyba a možná by stálo za to ji opravit. Ale když jeden člověk z deseti nepochopí pointu vašeho příběhu, není chyba na vaší straně…"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.