NOVINKY:

Románová sekce spuštěna
Na vaši žádost jsme dnes přidali novou rubriku Romány.
Pokud máte v šuplíku rozdělaný nebo dokončený román, můžete se přihlásit k hodnocení.


Není to nic jiného než výměnný obchod. Já zhodnotím tvé dílko tobě, ty ho zhodnotíš mně. Platidlem je jen a pouze kritika.

Důležité je závěrečné hodnocení vzájemné spolupráce, které je tu proto, aby nedocházelo k "podvodům".

Profily účastníkům budou zakládat správci. Pokud to bude jen trochu možné, budeme tak činit každý večer.

Co vás čeká aneb vaše práva a povinnosti Mrkající:
1) Přečtete si Pravidla a Jak na to?
2) Podáte přihlášku a pak pokračujete bodem 3!
3) Ozvete se někomu z již přihlášených nebo čekáte, až se někdo ozve vám
(ale pozor, abyste nečekali všichni Mrkající)
4) Zhodnotíte spolupráci

Jak kritizovat?

1. ledna 2012 v 16:58 |  O kritice
Pokud jste přistoupili na výměnu kritik, pak postupujte podle Pomůcky pro tvoření kritiky, zde si řekneme trošku obecnější pravidla, kterých byste se měli držet.

Ke kritice si vybírejte dílka, která vám jsou tematicky blízká a zajímají vás. Autor romantické povídky není zvědavý na "kritiku" ve stylu: "Je to romantický blábol, nemající žádnou hodnotu. Ty zamilované řečičky se vůbec nedají číst." Tak takhle, prosím pěkně, ne. Pokud nemáte rádi romantickou literaturu - nehodnoťte ji (to samé platí pro všechny ostatní žánry).

Důležité je, abyste se snažili v dílku najít nejen nedostatky, ale také klady, byť by to byla sebemenší maličkost. Vždy se snažte pochválit alespoň něco.

Buďte konkrétní. Autorovi nepomůže, když mu sdělíte, že používá divný slovosled. Jak má vědět, která část textu se vám zdá špatně stylizovaná? Napište raději: "V té a té větě mi nesedí slovosled." apod.

Svá vyjádření formulujte opatrně. Raději než napsat: "Růžová kočka s lesklým kožichem je úplná blbost. Nepiš takové kraviny!" volte formulaci ve stylu: "Mám dojem, že takové kočky neexistují. Osobně bych asi volila matný kožich."

Pamatujte si, že tu jste proto, abyste získali odezvu na svou práci, a tak zjistili, v čem se můžete zlepšit a hlavně jak. Tím, že budete ostatním, lidově řečeno lézt do zadku, toho nedocílíte. Buďte upřímní!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.